1-Varis için risk faktörleri nelerdir ?

Yaş; yaşınız ilerledikçe toplardamarlarınız içerisinde kan akımını düzenleyen kapakçıklarınız deforme olur ve kanın geriye doğru kaçısına yol açar.

Cinsiyet; varis bayanlarda daha sık rastladığımız bir sorundur. Kadın hormonları damarların genleşmesine yol açar. Doğum kontrol hapı kullanımı varis gelişimini kolaylaştıran bir faktördür.

Aile öyküsü; ailenizde varis var ise sizdede gelişme şansı yüksektir.

Kilo; kilonuz arttıkça damarlarınız üzerindeki yük daha da artacaktır.

Uzun süreli ayakta kalmak; yer çekimininde etkisi ile damarlarınız üzerinde daha fazla yük oluşmasına yol açacaktır.

2- Tedavi olmazsam ne olur ?

Varis hayati tehlikeye neden olan bir hastalık değildir. Ama hayat kalitenizi fazlasıyla etkiler. Tedavi olmadığınız takdirde her gün yaşadığınız ağrı, kramp , ödem gibi şikayetlerinize ilaveten ilerleyen dönemlerde ayak bileği çevrenizde daha belirgin olmak üzere ülser adını verdiğimiz yaraların açılmasına neden olur.

3- Acaba akciğerlerime pıhtı atarmı ?

Nadiren derin toplardamarlarınızda pıhtı oluşabilir ( derin ven trombozu, tromboflebit ). Bu durumda akciğerlerinize pıhtı atma şansı vardır. Bu durum akciğer embolisi adını verdiğimiz çok tehlikeli bir hastalığın sizde gelişmesine neden olabilir.

4- Nasıl tanı koyarım ?

Fizik muayne çoğunlukla tanı için yeterlidir. Dopler ultrasonografi adını verdiğimiz yöntem ile toplardamarlarınız içerisinde kan akımını düzenleyen kapakçıklarınızın normal olup olmadığı ve içerisinde pıhtı olup olmadığı tespit edilir.

5-Nasıl tedavi olurum ?

Maalesef varisin ilaçla tedavisi yoktur. İlaçlar çoğunlukla şikayetlerinizi ( ağrı, ödem kramp vb ) azaltabilir. Ancak esas hastalığı tedavi etmez.

Hayat tarzınızı değiştirin… Uzun süre ayakta kalmayın…

Düzenli olarak varis çorabınızı giyin…

Estetik olarak sizi rahatsız ediyorsa tek şansınız girişimsel yöntemlerdir… Doktorunuz sizin için en uygun olan tedaviyi size önerecektir.

6- Varisli damarım çıkarıldı sorun olurmu ?

Bacaklarımızdaki kanın kalbe dönüşünü sağlayan iki tane toplardamarımız vardır. Bunlar yüzeyel ve derin toplardamarlar olarak isimlendirilir.  Varis ameliyatı ile çıkardığımız damar,  vena safena magna veya parva adındaki yüzeyel damarlardır. Derin toplardamarlarımız normal fonksiyonda ise yüzeyel damarlarımızın işlevini görürler. Bir diğer nokta ise bu yüzeyel damarların gerek olduğunda koroner baypas veya bacak atardamarlarına yönelik ameliyatlarda kullanılması durumudur. Bu noktada deforme bir damarın bu tarz ameliyatlarda kullanılması uygun olmayacağından çıkarılmasında da bir sorun gelişmez.

7- Varis hastasıyım nelere dikkat etmem gerekir ?

Uzun süreli ayakta  sabit pozisyonda kalmayınız…

Egzersiz yapmaya gayret ediniz…

Aşırı topuklu ayakkabılar giymemeye gayret ediniz…

Sıcak ortamlardan( Kaplıca, Güneş vb ) uzak durunuz…

Fırsat bulduğunuzda bacaklarınızı yüksekte tutmaya çalışınız…

Varis çorabınızı düzenli olarak giymeye dikkat ediniz…