Varislerin tedavisinde laser yöntemi nedir?

Varis tedavisinde laser iki şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan ilki kılcal damar varislerinin üzerine yani deriye uygulanan laserdir. Diğeri ise daha büyük varislerin kaynağı olan safen damarının yetmezliğine doğrudan damarın içerisine bir kateter ile uygulanan laserdir. Bu sonuncu yönteme toplardamar içine laser uygulaması anlamına gelen endovenöz laser denilmektedir.

Endovenöz laser hangi varis durumlarında yapılır?

Varisler sadece kozmetik sorun değil, aynı zamanda şikayet oluşturarak yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilirler. Laser tedavisi ile varisler yanında, kaşıntı, kramplar, şişme, ağrı ve ağırlık hissinden de kurtulabilirsiniz. Eğer venöz yetmezliğe bağlı iyileşmeyen yaralarınız (venöz ülser) varsa bunların hızla iyileşmesi ve tekrarının engellenmesi laser ile mümkündür.

Endovenöz laser nasıl yapılır?

Bu yöntemlerde genelde diz hizasından ultrason eşliğinde hastalıklı safen safen ven isimli toplardamara laser kateteri (tel) yerleştirilip, damarın başladığı yer olan kasık bölgesine kadar ilerletilir. Anestezik sıvı damar çevresine enjekte edildikten sonra laser enerjisi verilmeye başlanır ve kateter yavaşça geriye doğru çekilir. Tüm damara laser verildikten sonra kateter çıkartılır ve bacak sarılır. İşlemin tamamı 30-60 dk surer.

Laser nasıl varislerimi yok eder?

Laser toplardamar içinde yaklaşık 1200 °C lik bir ısı ile kanı kaynatarak damarın içerden yanmasına ve sonrada büzüşmesine neden olur. Bu damar daha sonra kaybolur.

Laserin ısıttığı sıcak kan vücudumda yada kalbimde sorun oluşturur mu?

Hayır. Isı sadece kateterin ucunda oluşur ve kan akarken hızla normal ısıya iner. Bu açıdan her hangi bir sorun olmaz.

Varisler baldırlarımda iken niçin laser uyluktaki damarıma yapılıyor?

Varisleriniz baldırınızda olmasına karşın, çoğu kez neden sizin göremediğiniz ve uyluk ile ayak bileği arasında yer alan ve kanın geriye doğru akmasına müsaade eden yetmezlikli safen toplardamarıdır. Bu damarda yetmezlik çoğu kez, kasıkta derinde yer alan femoral toplardamar safen damarının birleştiği noktadan başlayıp, doğruca aşağı kadar uzanır. Bu nedenle kasık ile en azından diz arasında bu damarın yok edilmesi gereklidir.

Laser ile yakılan damarımı kaybetmem bana bir sorun yaratır mı?

Hayır. Bu damar zaten hastadır. Çıkartılması ya da laser ile yakılması ciddi her hangi bir sorun oluşturmaz. Kan daha derindeki toplardamarlar aracılığı ile taşınır.

Endovenöz laser ağrılı bir işlem midir?

Her nekadar bireyler farklı tepkiler versede, genelde laser tedavisi sırasında ağrı az oranda hissedilir. Ağrı sıklıkla damar çevresine anestezik madde içeren sıvı enjekte edilirken hissedilir. Eğer işlem gerektiği şekilde yapılmamış ise, laser verilirken yanma tarzında ağrı hissedilebilir. Bu durumda o bölgeye ek ilaç enjeksiyonu yapılır.

Laser tedavisi başarı oranı nedir?

Başarı safen toplardamarının ortadan kaldırılması olarak tanımlandığında bu hedefe %93-98 oranında ulaşılabilmektedir. Yıllar sonar tıkanan dammar tekarar açılabilir ya da yan dallar aracılığı ile varisler tekrar oluşabilir.

Bacaklarımda boğum boğum varisler var. Bu varisler laser ile tedavi edilebilir mi?

Genelde bacaklarınızda gördüğünüz varislere değil de, o varisleri oluşturan kasık ile ayak bileği arasında yer alıp kanın geri akımına (reflü) neden olan safen toplardamarına laser uygulanır. Sizin gördüğünüz variler ise çoğu kez aynı seansta flebektomi (pake eksiyonu) adı verilen cerrahi yöntemle çıkartılır.

Laser ile beraber yapılan varislerin çıkartılması ameliyatı ayrıca anestezi ve dikiş gerektirir mi?

Hayır. Çoğu kez aynı seansta ama laserden hemen once varisler çıkartılır. Bunun için çıkartılacak varislere lokal anestezi yapılır ve varisler üzerlerinden yapılan deliklerden girilerek çıkartılır. Bildiğimiz anlamda bir cerrahi kesi ve dikiş gerekmez.

Varislere uygulanan laser tedavisinin avantajları nelerdir?

 • Daha az ağrı ve rahatsızlık ile yetmezlikli safen toplardamarı ortadan kaldırılmış olur
 • İz kalmaz,
 • Cerrahi kesi gerekmez,
 • Morarma ve şişlik çok az olur,
 • Kısa sürede iyileşir,
 • Lokal anestezi ile yapılabilir,
 • Hastanede yatış gerekmez.

Varislere uygulanan laser tedavisinin dezavantajları nelerdir?

Laser ile varis tedavisi sonrası yan etkiler oldukça nadirdir. Bazen hastalar laser yapılan hat boyunca kızarıklıktan şikayetçi olabilirler. Bazen işlem sonrası erken dönemde laser uygulanan damar deri altında hafif ağrılı bir sertlik şeklinde hissedilebilir. Bu birkaç hafta içinde kaybolur. Hastalar çok nadiren laser uygulanan toplar damar üzerindeki deride uyuşukluktan yakınabilirse de, bu durumda birkaç hafta içinde düzelir.

Endovenöz laser için nasıl bir hazırlık gerekir?

Aşağıda hazırlık için genel kurallar belirtilmiştir:

 • Tedaviden önceki gece bir sakinleştirici ilaç alabilirsiniz
 • İşlem öncesi bol su içebilirsiniz ama birkaç saat öncesinden itibaren gıda almayın,
 • Hastaneye birisinin sizi getirmesi ve götürmesi gereklidir. Kendiniz araç kullanamazsınız.
 • Varis çoraplarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın,
 • Bacaklarınızda kıllar varsa, işlemden önce banyo yaparak temizleyin. Bunu yapmasanız bile işlemden hemen önce hastanede yapılcaktır.
 • Daha önceden kullanmakta olduğunuz ilaçlara bize danışarak devam edin

Laser tedavisinin dışında varislerimi tedavi etmek için başka seçenekler nelerdir?

En önemli seçenek ameliyattır (stripping). Bunun yanı sıra radyofrekans laserin avantajlarına alternatif bir tedavi şeklidir. Ayrıca köpük skelaroterapiside önemli ama az bilinen bir diğer alternatiftir.

Varislerim için ameliyat mı yoksa laser mi tercih etmeliyim?

Laserin avantajı ameliyata gore daha az rahatsızlık ile yetmezlikli safen toplardamarınızdan kurtulup, normal hayatınıza daha kısa sürede dönebilmektir. İlk bir kaç geçtikten sonra -laser ile bu dönem çok daha rahat geçirilir- ameliyat ve laser arasında sonuçlar açısından belirgin bir fark bulunmaz. Bu nedenle eğer daha az acı ile daha kısa sürede normal yaşantınıza dönmek istiyor iseniz laser sizin için daha uygundur.

Laser tedavisi sonrası ne yapmalıyım?

Bütün normal aktivitelerine (yürümek, banyo yapmak v.b.) hastalar devam edebilirler. Sadece işlem sonrası bir süre ağır egzersiz yapmamaları önerilir.

Varislere laser yapıldıktan sonra iyileşme dönemi nasıldır?

İşlem ameliyat yada kesi izi bırakmadan ve ameliyata gore çok daha az ağrı ile iyileşme sağlar. Hastalar hızla iyi olup, daha kısa sürede normal hayatlarına dönebilirler. Uyluk iç yüzünde ağrılı morluklar ve yürürken çekilme hissi çoğu kez ilk hafta olup, sonraki günlerde azalarak kaybolur. Hastaların işlem sonrası yürümeleri serbesttir ve özellikle yürümeleri istenir.

Laser tedavisinin riskleri ve olası yan etkileri nelerdir?

 • Uyluk iç yüzünde uyuşukluk olabilir,
 • Bir hafta sürebilen yürürken çekilme hissi olabilir,
 • Deride kızarıklık ve hassasiyet ile karakterize flebit yaygındır ama 3-7 günde kaybolur,
 • Kesi yapılmış ise enfeksiyon gelişebilir,
 • Bazen deri altında kan birikmesi (hematom) olabilir
 • Baldır iç yüzünde morartılar yaygındır ama bir kaç haftada kaybolur,
 • Çok nadiren toplardamar içinde pıhtı (derin ven trombozu) ve akciğer embolisi gelişebilir.
 • Bazen işlem başarısız olabilir. Yani yok edilmek istenen safen toplardamarı tam olarak ortadan kaldıramayabilir ve ek girişimler gerekebilir.

Laser sonrası ne yapmalıyım?

Laser sonrası enjeksiyon yapılan ve kateterin girmiş olduğu alanlara bir gaz tampon yerleştirilerek bacak elastik bandajlarla sarılır. İşlem sonrası ara sıra yürümeniz istenir. Sargılar genelde iki gün yerinde bırakılır ve sonra varis çorabına geçilir. Eğer sargı ayağınızı çok sıkarsa sıkan bölümü makasla kesebilirsiniz. 48 saatten sonra sargılar çıkartılır ve banyonuzu yapıp, sargısız uyuyabilirsiniz. Eğer ağrınız çok olursa bir ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Genelde işlem sonrası 2 ya da 3 gün tekrar kontrole gelmeniz gereklidir. Takip eden iki hafta süresince ağır egzersiz, yüzme ve ağrı iş yapmamanız, aşırı sıcak banyolardan ve güneşlenmeden kaçınmanız istenir.

 

 

 

 

 

Write a comment:

*

Your email address will not be published.