1-Kalp hastası olmak için yaş önemli mi ?

Kalp hastalığı terimi çok geniş bir hastalık grubunu içine alır. Burda kastettiğimiz erişkin döneminde damar sertliğine bağlı gelişen ve kalbi besleyen koroner damarların tıkanması neticesi gelişen  “ koroner arter hastalığı” adını verdiğimiz hastalık ise, yaşın pek bir önemi yoktur. Hastalık hayatın erken dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar ve yaşam tarzınıza bağlı olarak ( Sigara, tansiyon, kilo vb ) erken dönemde gelişebilir. Eğer şeker hastalığınız varsa ve obez iseniz ( şişmanlık ) kalp hastalığı gelişme şansı daha fazladır.

2- Tansiyon hastası olduğumu nasıl anlarım ?

Hipertansiyon adını verdiğimiz hastalık sinsi ilerleyen ve çoğunlukla belirti vermeyen bir hastalıktır. Bazı hastalar, enseden başa doğru yayılan ağrıdan şikayet ederler. En iyi yol belirli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürmenizdir.

3-Ailemde kalp hastalığı mevcut, acaba bendede gelişir mi ?

Kalp hastalıklarının gelişiminde kalıtımsal faktörler önemli yer tutar. Eğer ailenizde kalp hastalığı varsa sizdede gelişme riski fazladır. Özellikle koroner arter hastalığı ve anevrizma adını verdiğimiz damar genişlemelerinde ailesel faktörler önemli yer tutar.  Mutlaka doktorunuza başvurarak risk faktörlerinizi kontrol ettiriniz. Hayat tarzınıza dikkat ederek kendinizde kalp hastalığı gelişme riskinizi azaltabilirsiniz.

4-Ne zaman kan kolesterol değerimi ölçtürmem gerekir ?

Ailenizde hiperlipemi adı verdiğimiz kan yağlarınızın yüksek olması tablosu mevcut ise hemen doktorunuza başvurunuz. Bazı ailelerde çocukluk çağından itibaren kan yağları yüksek olabilir.  Genel kanı 20 li yaşlardan itibaren kan kolesterol değerinin ölçtürülmesi ve eğer yüksek ise mutlaka düşürülmesi yönündedir.

5-Kalp krizinin belirtileri nelerdir ?

Genel olarak göğsünüzde sol kola doğru yayılan ani başlayan şiddetli bir ağrı kalp krizinin habercisi olabilirsede, ağrı oluşmadanda kalp krizi geçirebilirsiniz. Özellikle şeker hastalığınız varsa ağrı dumayabilirsiniz.  Ğöğüs ağrısı dışında, nefes darlığı, bulantı, çeneye vuran ağrı gibi belirtilerde kalp krizinin habercisi olabilir.

6- Sigara neden kalp sağlığımı bozar ?

Sigara içen kişilerde yüksek tansiyon daha sık karşımıza çıkar. Sigara içenlerde fiziksel aktivite kısıtlanmış ve kanın pıhtılaşma oranı artmıştır. Aynı zamanda sigara içenlerde iyi kolesterol adını verdiğimiz HDL değeri daha düşük bulunmuştur. Bu nedenler, kalbi besleyen koroner arter adını verdiğimiz damarların daha çabuk tıkanmasına yol açar.

7-Kalp krizi geçirme şansımı nasıl azaltabilirim ?

Çok basit, risk faktörlerinizi kontrol altına alacaksınız. Yüksek tansiyon hastasıysanız ilaçlarla kan basıncı değerlerinizi düşüreceksiniz. Şeker hastasıysanız şekerinizi kontrol altına alacaksınız. Düzenli egzersiz yapacaksınız. En önemlisi, sigara içiyorsanız mutlaka bırakacaksınız. Özellikle ailenizde kalp hastalığı öyküsü var ise bunları mutlaka yapmalısınız.

8- Cinsiyet kalp hastalığı için bir risk faktörümüdür ?

Erkekler, kadınlara göre bu konuda daha şanssız durumdadırlar. Erkeklerin, kadınlara göre kalp krizi geçirme şansı daha fazladır. Gene, erkekler kadınlara göre hayatlarının daha erken dönemlerinde kalp krizi geçirirler.

9-Alkol tüketimi kalp hastalığı açısından önemlimidir ?

Aşırı miktarda alkol tüketimi kan basıncınızın yükselmesine ( Hipertansiyon ), kalp atışlarınızda düzensizliğe  ve kanda trigliserid adını verdiğimiz yağların yükselmesine neden olur. Eğer alkol tüketiyorsanız bunu günde 1-2  kadehle sınırlamanız gerekir. Tüketilen alkolün cinsi ( şarap vb ) kalp hastalığı gelişimi açısından önem taşımamaktadır.